Луганск

Координати: 48°34′N 39°18′E / 48.567° СГШ; 39.300° ИГД / 48.567; 39.300
Од Википедија — слободната енциклопедија

48°34′N 39°18′E / 48.567° СГШ; 39.300° ИГД / 48.567; 39.300

Луганск
Знаме на ЛуганскГрб на Луганск
Местоположба на Луганск.
Местоположба на Луганск.
Луганск is located in Украина
Луганск
Луганск
Местоположба на Луганск
Координати: 48°34′0″N 39°20′0″E / 48.56667° СГШ; 39.33333° ИГД / 48.56667; 39.33333
Држава
Област
Украина
Луганска област
Основан1795
Управа
 • ГрадоначалникСерхиј Иванович Кравченко
Површина
 • Вкупна257 км2 (99 ми2)
Надм. вис.&10000000000000105000000105 м
Население (2004)
 • Вкупно445.900
 • Густина1.802/км2 (4,670/ми2)
поштенски код91000
Повик. бр.+380 642
Збратимени градовиВелс Кардиф
Полска Лублин
Бугарија Перник
Унгарија Секешфехервар[1]
Франција Сен-Етјен
Кина Дакинг
Мреж. местоhttp://gorod.lugansk.ua/

Луганск (украински: Луга́нськ, (руски: Луга́нск), порано познат како Ворошиловград, е град во Украина. Градот е административен центар на Луганската област. Исто така, градот е означен како самостоен град во рамките на областа. Според скорешните проценки, во градот живеат околу 334.900 жители.

Познати луѓе од Луганск[уреди | уреди извор]

Некои од познатите луѓе кои се родиле/ живееле во Луганск се:

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Луганск
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 12.8
(55)
17.3
(63.1)
23.1
(73.6)
31.8
(89.2)
36.6
(97.9)
39.4
(102.9)
40.5
(104.9)
42.0
(107.6)
36.8
(98.2)
31.2
(88.2)
22.8
(73)
15.6
(60.1)
42.0
(107.6)
Прос. висока °C (°F) −1.0
(30.2)
−0.4
(31.3)
5.7
(42.3)
15.6
(60.1)
22.2
(72)
26.4
(79.5)
28.7
(83.7)
28.1
(82.6)
21.8
(71.2)
13.9
(57)
5.3
(41.5)
0.1
(32.2)
13.9
(57)
Сред. дневна °C (°F) −4.0
(24.8)
−4.1
(24.6)
1.4
(34.5)
9.7
(49.5)
15.8
(60.4)
20.1
(68.2)
22.3
(72.1)
21.2
(70.2)
15.3
(59.5)
8.6
(47.5)
1.8
(35.2)
−2.7
(27.1)
8.8
(47.8)
Прос. ниска °C (°F) −6.8
(19.8)
−7.4
(18.7)
−2.4
(27.7)
4.2
(39.6)
9.4
(48.9)
13.8
(56.8)
16.0
(60.8)
14.5
(58.1)
9.4
(48.9)
4.0
(39.2)
−1.2
(29.8)
−5.5
(22.1)
4.0
(39.2)
Најниска забележана °C (°F) −41.9
(−43.4)
−36.9
(−34.4)
−27.3
(−17.1)
−12.1
(10.2)
−8.2
(17.2)
−1.8
(28.8)
5.2
(41.4)
−0.4
(31.3)
−7.2
(19)
−16.3
(2.7)
−26.3
(−15.3)
−29.6
(−21.3)
−41.9
(−43.4)
Прос. врнежи мм (ин) 36
(1.42)
36
(1.42)
32
(1.26)
33
(1.3)
50
(1.97)
61
(2.4)
63
(2.48)
34
(1.34)
45
(1.77)
35
(1.38)
39
(1.54)
39
(1.54)
503
(19.8)
Извор: Pogoda.ru.net[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Székesfehérvár MJV - Önkormányzat - Partnervárosok névsora“. Onkormanyzat.szekesfehervar.hu. Посетено на 2011-09-16.
  2. „Pogoda.ru.net“ (руски). May 2011. Посетено на 28 June 2012.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]