Секешфехервар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Секешфехервар
Центарот на градот
Центарот на градот
Грб на
Грб
Координати: 47°11′19.57″ СГШ 18°24′49.82″ ИГД / 47.18877, 18.41384
Држава  Унгарија
Округ Фејер
Површина
 • Вкупна 170,89 km2 (6,598 sq mi)
Население (2005)
 • Вкупно 101.465
 • Густина 593,74/km2 (153,780/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 8000
Повик. бр. 22

Секешфехервар (унгарски: Székesfehérvár; српски: Столни Београд) е град во централна Унгарија, лоциран околу 65 km југозападно од Будимпешта. Бројот на населението во градот изнесува околу 102,035 people (2009), со 136,995 во подрегионот Секешфехервар. Градот е административен центар на округот Фејер како и регионален центар на централна Трансданубиа. Во Средниот век градот претставувал кралскса резиденција и бил еден од најважните унгарски градови. Во овој град 37 кралеви на Унгарија и 39 кралици биле крунисани, 15 владетели биле погребани, како и кралскиот накит бил чуван овде.

Население[уреди | уреди извор]

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 во градот живеат следните етнички групи:

Религија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 во градот се присутни следните религии:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]