Фејер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фејер
Fejér megye
Грб на округот
FejerCounty.gif
Регион Централен прекудунавски регион
Административен центар Секешфехервар
Површина 4.358,76 km²
Население 428.572 (2008)
Густина на населението 98 /-{km}-²
Број на населени места 108
Веб страница

Фејер (унгарски: Fejér) е името на административниот округ (унг. comitatus или megye) во централна Унгарија. Лежи на западниот брег на реката Дунав и скоро го допира источното пристаниште на езерото Балатон. Неговите граници ги дели со унгарските окрузи Веспрем, Комаром-Естергом, Пешта, Бач-Кишкун, Толна и Шомоѓ. Главен град и административен центар на округот е Секешфехервар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии