Комаром-Естергом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Комаром-Естергом
Komárom-Esztergom megye
Грб на округот
KEMegye.png
Регион Централен прекудунавски регион
Административен центар Татабања
Површина 2.265,08 km²
Население 314.649 (2008)
Густина на населението 139 km²
Број на населени места 76
Веб страница www.kemoh.hu

Комаром-Естергом (унгарски: Komárom-Esztergom) е административен округ во Унгарија, сместен во централниот прекудунавски регион, на границата со Словачка. Неговите граници ги дели и со унгарските окрузи: Ѓер-Мошон-Шопрон, Веспрем, Фејер и Пешта. Главен град на округот е Татабања.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот Комаром-Естергом е создаден после Првата светска војна од поранешните историски посебни окрузи Комар и Естергом. После Првата светска војна овие окрузи со Договорот од Тријанион со кои била поделена Австро-Унгарија и биле дадени на Чехословачка. Предвремената војна ситуација била обвновена за време на Втората светска војна од 1940 па до 1945 година. После Втората светска војна границите на округот го добиле денешниот облик. Во периодот од 1945, па се до 1990 округот се викал Комаром.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии