Зала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зала
Zala megye
Грб на округот
ZalaCounty.gif
Регион Западен прекудунавски регион
Административен центар Залаегерсег
Површина 3.784,11 км2
Население 291.678 (2008)
Густина на населението 77 /км2
Број на населени места 257
Веб страница www.zala.hu

Зала (на унгарски: Zala) е името на еден од 19-те административни окрузи (comitatus или megye) на Унгарија. Главен административен центар на округот е градот Залаегерсег.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот лежи во југозападна Унгарија. Името го добил според реката Зала. Неговите граници ги дели со Хрватска и Словенија, како и со унгарските окрузи: Ваш, Веспрем и Шомоѓ. Главен град на Зала е градот Залаегерсег. Површината на округот изнесува 3784 км2. Дел од езерото Балатон е сместено во округот.

Историја[уреди | уреди извор]

Во некое непознато време, западната територија од порашнешниот округ Зала, и била доделена на Словенија (Јужно-Прекмурје). Во 1919 година, непризнатата Република Прекмурје, која постоела само 6 дена се наоѓала таму.

Демографија[уреди | уреди извор]

Округот Зала, според пописот од 2007 година, има население од 293.443 луѓе. Во градовите живее околу 56% од населенито, а во помалите оштини 38% од вкупното населние. Зала се наоѓа на 16 место, според бројот на население, помеѓу унгарските окрузи. Најголем дел од населението се етнички Унгарци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии