Бекеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекеш
Békés megye
Грб на округот
Регион Голема јужна котлина
Административен центар Бекешчаба
Површина 5.631,05 км2
Број на население 376.657 (2008)
Густина на население 66,8 /км2
Број на населени места 75
Мрежно место www.bekesmegye.hu/

Округот Бекеш (на унгарски: Békés megye) e еден од 19-те окрузи на Унгарија сместен во југоисточниот дел на земјата, односно во регионот голема јужна котлина.

Округот Бекеш своите граници ги дели со Романија и унгарските окрузи Чонград, Јас-Наѓкун-Солнок и Хајду-Бихар. Површината на округот изнесува 5.631,05 км2, а седиште и административен центар на округот е градот Бекешчаба.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот Бекеш се наоѓа во рамничарскиот дел на Панонската низина и како таков има доста квалитетно обработливо земјиште, погодно за земјоделство. Просечно во областа паѓа околу 645 mm дожд. Една петтина од произведувањето на гас во Унгарија потекнува од Бекеш.

Реки кои се наоѓаат во округот се:

Реката Киреш

Население[уреди | уреди извор]

Округот, според пописот од 2008 година, има вкупно 376.657 граѓани. Повеќе од 60% од граѓаните во округот живеат во градовите. Освен мнозинството Унгарци, во округот живеат уште и:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]