Муреш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муреш

Mureș, Maros, Мориш
MuresRiver.750pix.jpg
Муреш во Арад
Земја Романија, Унгарија
Слив
Главен извор Карпати
850 м
Устие Тиса
46°15′07″ СГШ 20°11′36″ ИГД / 
Гол. на сливот 28.310 км²
Физички особености
Должина 761 км
Проток
  • Просечен:
    18 м³/с[1]

Муреш (романски: Mureș, унгарски: Maros, српски: Мориш) е река која извира во источниот дел од Карпатите, во источниот дел на централна Романија. Тече западно, низ северна Романија и низ унгарската граница за да се спои со реката Тиса кај Сегадин, Унгарија; долга е околу 725 км. Таа најважната притока на Тиса и најзначајна сообраќајница; пловна е за мали бродови, во должина поголема од 320 км.

Наводи[уреди | уреди извор]