Муреш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муреш

Mureș, Maros, Мориш
MuresRiver.750pix.jpg
Муреш во Арад
ЗемјаРоманија, Унгарија
Слив
Главен изворКарпати
850 м
УстиеТиса
46°15′7″N 20°11′36″E / 46.25194° N; 20.19333° E / 46.25194; 20.19333
Сливна повр.28.310 км2
Физички особености
Должина761 км
Проток
  • Просечен:
    18 м³/с[1]
Муреш на Ризницата

Муреш (романски: Mureș, унгарски: Maros, српски: Мориш) е река која извира во источниот дел од Карпатите, во источниот дел на централна Романија. Тече западно, низ северна Романија и низ унгарската граница за да се спои со реката Тиса кај Сегадин, Унгарија; долга е околу 725 км. Таа најважната притока на Тиса и најзначајна сообраќајница; пловна е за мали бродови, во должина поголема од 320 км.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Екосистем на реката Муреш“ (PDF). Посетено на 2013-04-07. (англиски)