Ѓер-Мошон-Шопрон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓер-Мошон-Шопрон
Győr-Moson-Sopron megye
Грб на округот
GyMSMegye.png
Регион Западен прекудунавски регион
Административен центар Ѓор
Површина 4.088,70 км2
Население 444.384 (2008)
Густина на населението 108,7 /км2
Број на населени места 182
Мрежно место www.gymsmo.hu

Ѓер-Мошон-Шопрон (унгарски: Győr-Moson-Sopron megye) е еден од 19-те окрузи на Унгарија, кој се наоѓа во западниот прекудунавски регион.

Округот е сместен во северозападниот дел на Унгарија. Своите граници ги дели со Австрија и Словачка, како и со унгарските окрузи Комаром-Естергом, Веспрем и Ваш. Неговата површина изнесува 4.088,70 км2. Административен центар е градот Ѓор.

Демографија[уреди | уреди извор]

Округо Ѓор-Мошон-Шопрон зафаќа површина од 420.810 хектари и има население од 442.667 луѓе. Вкупно има 176.993 домови.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1][мртва врска] Податоците се ажурирани на 1 јануари 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]