Хевеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хевеш
Heves megye
Округ на градот
HU county Heves.svg
Регион Северен Унгарски регион
Административен центар Егер
Површина 3.637,41 км2
Население 316.874 (2008)
Густина на населението 87,1 /км²
Број на населени места 121
Мрежно место www.hevesmegye.hu/
 Унгарија

Окруог Хевеш (унгарски: Heves) е еден од 19 унгарски окрузи кој се наоѓа во северна Унгарија. Сместен е помеѓу десниот брег на реката Тиса и Матра и планинската верига Бук. Своите граници ги дели со унгарските окрузи Пешта, Ноград, Боршод-Абауј-Земплен, Јас-Наѓкун-Солнок. Главен град на округот е Егер.

Главни атракции[уреди | уреди извор]

De la Motte вилата во Ножвај.
Замокот Киснана.
 • Езерото Тиза
 • Бук Националниот парк
 • Замокот Егер и Градот Егер
 • Фелдебро, 11th century Romanesque church
 • Хатван, вила на Грасалкович
 • Замокот Киснана
 • Ножвај, De la Motte вилата
 • Парад
 • Замокот Сирок
 • Сарвашко, остатоци од замок

Географија[уреди | уреди извор]

Округот Хевес е географски различна област; северниот дел на областа е планински (Матра и Бук се највисоките планински вериги во цела Унгарија), додека на југ зазема и дел од Големата Унгарска котлина. На југ се граничи со езерото Тиза, најголемото природно езеро во Унгарија. Средната температура се движи од 8 до 10 °C (повисока е во јужните делови на округот).

Реки[уреди | уреди извор]

Највисока точка[уреди | уреди извор]

 • Кекестето, Матра (1014 m; највисока во Унгарија)

Најниска точка[уреди | уреди извор]

 • Кискоре (86 m.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]