Тарнаерш

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тарна)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тарнаерш
Tarnaörs
Округ на градот
Tarnaörs légifotó.jpg
HU county Heves.svg
Регион Северна Унгарија
Округ Хевеш
Површина 30,28 км2
Население 1.822 (2015)
Густина на населението 60,30 на km2
Часовен појас CET
Поштенски и
повикувачки број
3294
36
Мрежно место http://www.tarnaors.hu/
 Унгарија

Тарнаерш е село во северниот дел на Унгарија, каде е родена бароницата Ема Орци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mitchell, Charlotte (2006). „Emma Orczy“. ODNB. Oxford University Press. Посетено на 4 January 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]