Прејди на содржината

Северна Унгарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Унгарија

Северна Унгарија (унгарски: Észak-Magyarország) е една од седумте унгарски статистички региони.

Географија

[уреди | уреди извор]

Опфаќа три окрузи во потполност и еден делумно и тоа:

Центарот на регијата е градот Мишколц

Северен унгарски регион

[уреди | уреди извор]

(Во заградите, покрај котарското име и оригиналното Унгарско име, се податоци за бројот на жителите од пописот од 1 јануари 2005 година.)

Туристички знаменитости

[уреди | уреди извор]

Поголеми градови

[уреди | уреди извор]

Мишколц, Егер, Шалготарјан, Озд, Казинцбарцика, Шарошпатак, Шатораљаујхељ, Тисаујварош, Токај, Ѓенѓеш, Хатван, Балашаѓармат.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]