Мишколц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Miskolc
Мишколц
Плоштадот на хероите во Мишколц.
Плоштадот на хероите во Мишколц.
Знаме на Miskolc Мишколц
Знаме
Грб на Miskolc Мишколц
Грб
Прекар(и): Градот на отворените порти
Miskolc Мишколц is located in Унгарија
Miskolc Мишколц
Miskolc
Мишколц
Координати: 48°06′15″N 20°47′30″E / 48.10417° СГШ; 20.79167° ИГД / 48.10417; 20.79167Координати: 48°06′15″N 20°47′30″E / 48.10417° СГШ; 20.79167° ИГД / 48.10417; 20.79167
ДржаваУнгарија
РегионСеверна Унгарија
ОкругБоршод-Абауј-Земплен
Town since1365
City since1909
Urban county since1970
Управа
 • ГрадоначалникСандор Кали
Површина
 • Вкупна236,68 км2 (9,138 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно178.950
 • Густина756/км2 (1,960/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код3500–3549
Мреж. местоwww.miskolc.hu

Мишколц (унгарски: Miskolc; словачки: Miškovec; полски: Miszkolc) — град во североисточна Унгарија, во главно во кој е сместена тешката индустрија на унгарската држава. Со населени од околу 180,000 (2001) Мишколц е третиот најголем град во Унгарија, веднаш после Будимпешта и Дебрецен. Исто така тој е и главен град на округот Боршод-Абауј-Земплен како и регионален центар на Северна Унгарија.

Име[уреди | уреди извор]

Градот неговото име го добил по унгарското племе Мишкоц.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во северниот дел на Унгарија, сè на сè оддалечен е 35 км од словачката граница. Од главниот град на државата градот е оддалечен 180 километри североисточно. Со Будимпешта е поврзан со добри сообраќајни врски (современиот автопат М3).

Мишколц се наоѓа на северниот крад од Панонската низина, на надморска височина од 110-120 м. Северозападно од градот се наоѓа планината Аваш. Источно од градот тече реката Шајо. Климата во градот е умерен континентална.

Население[уреди | уреди извор]

Мишколц денеска има околу 170,000 луѓе и е трет град по големина во државата (Дебрецин го стигнал ред 10-тина година). Градот во последните неколку години се опоравува благодарение на економијата и транспортот.

Најголем број од станарите на градот се Унгарци.

Образование[уреди | уреди извор]

Најважна градска образовна установа во градот е Мишколачкиот универзитет, основан во 1949 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]