Орошхаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орошхаза
Град
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Знаме на ОрошхазаГрб на Орошхаза
Држава Унгарија
ОкругБекеш
ДистриктиОрошхаза
Површина
 • Вкупна202,22 км2 (7,808 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно28.888
 • Густина146,52/км2 (37,950/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пош. код5900, 5903, 5911, 5931
Тел. број(+36) 68
Мреж. местоoroshaza.hu

Орошхаза (унгарски: Orosháza) — град кој се наоѓа во најзападниот дел на округот Бекеш , Унгарија и граничи со реките Муреш и Киреш. Орошхаза е важен културен , образовен и рекреативен центар на регионот.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Главните атракции на градот се Музејот Санто Ковач Јанош, Книжевната Спомен куќа на Дарваш Жозеф и Уметничката галерија на градот. Единствениот музеј во земјата посветен на бунари се наоѓа во Орошхаза. На Раѓанскиот Арборетум, може да се видат повеќе од 2000 растителни видови во 6000 варијации.[1]

Лутеранската црква била изградена помеѓу 1777 и 1830 година во доцно барокен стил. Се наоѓа во центарот на градот. Ѕвоното што го носеле првите доселеници, кои мигрирале од Зомба , се чува пред олтарот на црквата.

Голем број на културни и забавни програми се организираат во градот секоја година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Орошхаза е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]