Дунаујварош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дунаујварош
Dunaújváros
град
Блокови од времето на социјализмот
Блокови од времето на социјализмот
Знаме на ДунаујварошГрб на Дунаујварош
Дунаујварош is located in Унгарија
Дунаујварош
Дунаујварош
Местоположба на Дунаујварош
Координати: 46°58′50″ N; 18°54′46″ E / 46.98065° СГШ; 18.91268° ИГД / 46.98065; 18.91268Координати: 46°58′50″ N; 18°54′46″ E / 46.98065° СГШ; 18.91268° ИГД / 46.98065; 18.91268
ДржаваУнгарија
ЖупанијаФејер
Површина
 • Вкупна52,66 км2 (2,033 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно48.104
 • Густина922/км2 (2,390/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број2400
Повик. бр.25

Дунаујварош (унгарски: Dunaújváros, порано Dunapentele) — град во Унгарија, сместен во средишниот дел на државата. Дунаујварош е втор по важност град во рамките на жупанијата Фејер.

Спрема податоците од 2008 година градот има 62.286 жители.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името Дунаујварош во превод од унгарски јазик значи „нов град на Дунав“.

Географија[уреди | уреди извор]

Дунаујварош се наоѓа во средишниот дел на Унгарија, во средишниот дел на Панонската Низина, на десниот брег на Дунав. Оддалечен е 75 км јужно од престолнината Будимпешта. Со главниот град Дунаујварош е поврзан со современ автопат.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во градот е умерено-континентална.

Историја[уреди | уреди извор]

Градба на мостот преку Дунав

Дунаујварош е еден од поновите градови во Унгарија. Изграден е во текот на педесеттите години, за време на социјализмот и индустријализацијата на земјата како потполно нов град покрај постојното гратче Дунапентеле.

Дунапентеле[уреди | уреди извор]

Ова подрачје било населено уште од древни времиња. Во времето кога западниот дел на Унгарија бил под власт на Римјаните под името Панонија, градот се вика Интерциса и бил на границата на провинцијата. Унгарците го покориле ова подрачје во почетокот на 10 век. Градот бил наречен Пентеле по грчкиот светец Пантелејмон.

Меѓу 1541 и 1688 година градот бил под власт на Османлиското Царство, кога е потполно уништен во текот на Петнаесетгодишната војна. За време на борбата за ослободување која ја предводел Ференц II Ракоци местото повторно било опустошено. Во 18 век почнува обнова и просперитет на населбата. Во 1833 година ова место добило статус на град.

Население[уреди | уреди извор]

Во следнава табела се дадени историски податоци за бројноста на населението:

Година Жители
1949 3.949
1960 30.976
1970 45.129
1980 60.736
1990 59.028
2001 55.309
2011 48.484

Во 2001 година Дунаујварош имал 55.309 жители (92,5% Унгарци, 0,6% Роми, 0,6% Германци, 6,3% други).[1] Вероисповед: 38,9% католици, 8,3% калвинисти, 2% лутеранци, 37,8% атеисти, 0,2% други, 12,8% без одговор.[2][3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Збратимени градови со Дунаујварош се:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „2001 census - Nationalities (Hungarian)“. Архивирано од изворникот на 2020-03-29. Посетено на 2016-10-27.
  2. „2001 census - Religions (Hungarian)“. Архивирано од изворникот на 2020-04-10. Посетено на 2016-10-27.
  3. „Historical population of Fejér (Hungarian Central Statistical Office)“. Архивирано од изворникот на 2006-01-12. Посетено на 2016-10-27.