Ѓер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓер
Плоштадот Сечени
Плоштадот Сечени
Знаме на ЃерГрб на Ѓер
Ѓер is located in Унгарија
Ѓер
Ѓер
Координати: 47°41′03″ N; 17°38′06″ E / 47.68403° СГШ; 17.63507° ИГД / 47.68403; 17.63507
Држава Унгарија
ОкругЃор-Мошон-Шопрон
Управа
 • ГрадоначалникЖолт Боркаи
Површина
 • Вкупна174,61 км2 (6,742 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно128,808
 • Густина730,71/км2 (189,250/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код9000
Повик. бр.96

Ѓер (унгарски: Győr, германски: Raab, словачки: Ráb) е шести по големина град во Унгарија. Ѓор е значајно средиште на Западно прекуданвскиот регион како и главен административен центар на унгарскиот округ Ѓор-Мошон-Шопрон.

Градот има население од 128.808 луѓе според податоците од 2008 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во северозападниот дел на Унгарија, оддалечен само 20 км од границата со Република Словачка. Од главниот град на државата - Будимпешта е оддалечен 125 км северозападно. Со Будимпешта е поврзан со добри сообраќајни врски - магистралната пруга Будимпешта - Виена со крак за Братислава, како и современиот автопат М1.

Ѓор се наоѓа во северозападниот дел на Панонската низина, во рамничарскиот предел. Климата во градот е умереноконтинетална. Градот излегува на реката Мосон, притока на Дунав, која исто така е и границата со Словачка (20 км северно).

Население[уреди | уреди извор]

Ѓор денеска има население од околу 130.000 луѓе и е шеститот град по големина во држава (но, прв по најголемиот раст на населението во последните 2 децении). Населението во градот во последните години постојано расте благодарение на зголемување на економијата на многу значајна работна врска Будимпешта - Братислава - Виена.

Најголем број од населението во градот го сочинуваат Унгарците - 95%. Според вероисповеда најголем број на луѓе во градот се католици. Некогашното еврејско и германско население денеска не постои.

Галерија[уреди | уреди извор]

Интернационални врски[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ѓор е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Официальный сайт города Брянска“ (руски). Admin.bryansk.ru. Архивирано од изворникот на 2008-02-14. Посетено на 2009-07-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]