Ерд

Од Википедија — слободната енциклопедија
унг: Érd
мак: Ерд
Остатоци од замокот во Ерд.
Остатоци од замокот во Ерд.
Знаме на унг: Érd мак: ЕрдГрб на унг: Érd мак: Ерд
Држава Унгарија
ОкругПешта
Површина
 • Вкупна60,54 км2 (2,337 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно63.077
 • Густина1.041,9/км2 (26,990/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код2030
Повик. бр.23

Ерд (унгарски: Érd) е најголем унгарски град без положба на управно седиште на одреден унгарски округ. Градот се наоѓа во округот Пешта, блиску до престолнината на државата - Будимпешта. Денеска Ерд се смета за најголемо предградие на Будимпешта.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]