Сегедин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сегедин
Црква во градот.
Црква во градот.
Грб на Сегедин
Грб
Сегедин се наоѓа во Унгарија
Сегедин
Координати: 46°15′18″ СГШ 20°08′42″ ИГД / 46.255, 20.145
Држава  Унгарија
Округ Чонград
Управа
 • Градоначалник Др. Лазло Ботка
Површина
 • Вкупна 280,84 km2 (10,843 sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 169.678
 • Густина 604,2/km2 (15,650/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. 62
Мреж. место http://www.szegedvaros.hu/

Сегедин (на унгарски: Szeged) — четвртиот најголем град во Унгарија, најголем град и регионален центар на Јужната голема котлина и административен центар на еден од 19-те окрузи на Унгарија, Чонград. Универзитетот на Сегедин е еден од двата најпозната и најреномирани универзитети во Унгарија.

Население[уреди | уреди извор]

Денеска градот има околу 169678 жители. Еден е од ретките унгарски градови, каде што популацијата не се намалила, туку историски до ден денеска се зголемува.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Население според националност: (попис од 2001)

Религија[уреди | уреди извор]

Населениe според религија: (попис од 2001)

Економија[уреди | уреди извор]

Сегедин е еден од главните центри на индустријата за прехранбени производи во Унгарија, најмногу познат по неговите пиперки, Сегедин гулашот, и различните видови на салами како пик саламата.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Центарот на градот, Dóm tér („Катедралски плоштад“)
со главната црква.
Hungary-szeged-szabadteri.jpg Црква на Франките (готски стил, 15 век)
Водната кула Szeged Szent István tér víztorony 2006-11-16.jpg Домотор кулата (13 век) Szeged-domotor.jpg
Музејот Ференк Мора Палатата Реок Szeged REÖK Palota facade 2.jpg
Сегедин синагогата Szeged New Syna.jpg Градскиот хол во Сегедин. Szeged-varoshaza-01.jpg
Националниот театар на Сегедин Szeged002.jpg Гроф палатата (1913) Raichle03KJ.jpg
Црквата Минорит Музеј на валутата

Географија[уреди | уреди извор]

Сегедин и реката Тиса.

Сегедин е сместен во близина на јужната граница на Унгарија, во јужниот `дел на утоката на реката Марос, на двата брега на реката Тиса. Поради големиот ден на сончеви часови годишно, градот го има добиено прекарот Град на сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]