Ајка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајка

Ајка — град во Унгарија со околу 35.000 жители. Се наоѓа на ридовите на Бакони.

Историја[уреди | уреди извор]

Околу 1000 г. п.н.е. областа била населена со Келти. До 2 век од н.е., територијата ја освоиле Римјаните. Унгарците ја окупирале областа во раниот 10 век.

Селото Ајка било именувано по кланот Ајка, кој, пак, го добило своето име по својот предок, витез по име Хаико, кој бил член на придружбата на Гисела, принцеза на Баварија, сопруга на кралот Стефан на почетокот на 11 век. Самото село за првпат било споменато во 1214 година, кога веќе било стотина години старо.

Селото се развило бавно во текот на следните неколку века. Вистинскиот просперитет дошол само во втората половина на 19 век кога во близина се наоѓале ресурси за јаглен. Во 1930-ти години биле пронајдени огромни ресурси на боксит. Во 1937 година, во близина на Ајка била изградена првата фабрика за криптон во светот.

За време на индустриски бран на социјалистичката ера Ајка била природен избор за изградба на нов индустриски град. Новиот град – како и неколку други индустриски градови и градови – настанале со обединување на неколку села. Денешната Ајка била создадена на 1 јануари 1960 година, со обединување на четири села (Ајка, Боде, Тошок и Тошокберенд). Во наредните децении биле додадени уште четири села ( Секут, Бакониѓипеш, Падракут и Ајкарендек ) во градот. Во времето на обединувањето Ајка имало 15.375 жители. Многу работници дошле во Ајка да најдат нови работни места и домови таму. Поголемиот дел од населението е работничка класа.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Близначки градови - Сестрински градови[уреди | уреди извор]

Ајка е збратимена во овие градови:

Спорт[уреди | уреди извор]

  • ФК Ајка , фудбалски клуб

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Twin Towns in the Ruhr District“ (PDF). © 2009 Twins2010.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-11-28. Посетено на 2009-10-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]