Прејди на содржината

Вац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замокот во Вац

Вац (унгарски: Vác) — град во округот Пешта во Унгарија со околу 35.000 жители. Архаичниот правопис на името е Вач (Vácz).

Локација[уреди | уреди извор]

Вац се наоѓа на 35 километри северно од Будимпешта на источниот брег на реката Дунав, под кривината каде што реката тече кон југ. Градот е сместен во подножјето на планината Насај и подножјето на Карпатите.[1]

Модерен Вац[уреди | уреди извор]

Вац е комерцијален центар, како и популарно летувалиште за граѓаните на Будимпешта. Катедралата , изградена 1761-1777, била моделирана по базиликата Свети Петар во Рим.[1] Епископската палата располага со музеј за римски и средновековни артефакти. Градот е познат и по сводот на триумфот од 18 век и по својот прекрасен центар на барокниот град.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата Вац датира уште од Римското Царство.

Тоа е седиште на римокатоличката епархија од 11 век.[1] Епископите од римокатоличката епархија на Вац биле влијателни во рамките на Кралството Унгарија, при што многумина служеле како канцелари или подоцна станале архиепископи.

На 17 март 1241 година, поради нападот на Монголците, целото население било заклано, Вац престанало да постои, а Монголците поставиле камп таму.[2][3][4] По заминувањето на Монголците Вац бил повторно изграден и населен од германски колонисти.[5]

Градот бил освоен од Отоманското Царство во 1541 година. За време на војните на Хабсбуршката монархија против Османлиите, Австријците победиле против Турците во Вац во 1597 и во 1684 година.[1]

За време на Унгарската револуција и војна за независност од 1848-1849, Хонведшегот ги истерал австриските сили стационирани во градот по голема битка (10 април 1849); Втората битка кај Вац завршила со победа на Русија (17 јули).

За време на Втората светска војна, Вац бил заробен на 8 декември 1944 од страна на советските трупи на вториот украински фронт во текот на офанзивата во Будимпешта.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етничка припадност[уреди | уреди извор]

Религиозна деноминација[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1910 година, верскиот состав на градот бил следен:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Public Domain Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Vácz“. Encyclopædia Britannica. 27 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 837. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „EB1911“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Славна катастрофа: од 1100 до 1300 година: крстоносните војни: крв, храброст, невиност ... - Тед Бијфилд - Google Boeken
  3. Два градови: средновековна Европа, 1050-1320 - Малком Барбер - Google Boeken
  4. Царството на Свети Стефан: Историја на средновековна Унгарија - Пал Енгел - Google Boeken
  5. „Vác.hu új“. Архивирано од изворникот на 2017-07-17. Посетено на 2019-01-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]