Шопрон

Од Википедија — слободната енциклопедија
унг: Sopron
мак: Шопрон
Панорамски поглед на градската зграда и главниот плоштад.
Панорамски поглед на градската зграда и главниот плоштад.
Знаме на унг: Sopron мак: ШопронГрб на унг: Sopron мак: Шопрон
Држава Унгарија
ОкругЃер-Мошон-Шопрон
Површина
 • Вкупна169,06 км2 (6,527 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно59.036
 • Густина342,45/км2 (88,690/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код9400
Повик. бр.99

Шопрон (на унгарски: Sopron, на германски: Ödenburg, на хрватски: Šopron, Šapron, латинското именување на градот е Scarbantia) — град во Унгарија блиску до границата со Австрија. Шопрон се наоѓа на 220 км од престолнината на Будимпешта и на 60 км од „музичкиот центар на Европа“ - Виена. Поради толкавата блискост на градот со главниот град на Австрија, тој претставува туристичка атракција за повеќето Австријци. Градот е дел административниот округ Ѓер-Мошон-Шопрон.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]