Цеглед

Од Википедија — слободната енциклопедија

Цеглед (германски: Zieglet) — град во округот Пешта, Унгарија, околу 70 км југоисточно од главниот град на Унгарија, Будимпешта.

Знаме на Цеглед

Име[уреди | уреди извор]

Името на градот е од спорно потекло. Името може да се изведе од зборот "szeglet" (што значи "агол") заради тоа што е точката на спојување на неколку важни правци, додека, исто така, може да се изведе од соодветно име, односно од името на човекот наречен „Чеглед“. Најверојатно објаснување го добива името од именката "билка" или "cegle", старото унгарско име за врба.

Географија[уреди | уреди извор]

Цеглед се наоѓа помеѓу реките Дуна и Тиса, северно од Kiskunság , во западниот дел на Големата Унгарска рамнина . Поради својата локација, таа често се нарекува "портата на Големата рамнина". Рамото на ридовите Gödöllő води по западниот дел на градот.

Потокот на Геже поминува низ јужниот дел на Чеглед. Градот е опкружен со обработливо земјиште кое произведува главно овошје (сливи, цреши и кајсија) и зеленчук (жолти пиперки)[1] и има неколку периферии со расфрлани колиби.

Места од интерес[уреди | уреди извор]

Една од познатите одлики на Цеглед е нејзиното богатство во термална вода. На периферијата на градот, постои термално лекувалиште.

Месните жители традиционално сметаат дека градот има најголема калвинистичка црква во Средна Европа, но ова е оспорено. Црквата Дебрецен е поголема со квадратни снимки, додека Цеглед црквата се чини дека е поголема по обем.

Во центарот на градот, на плоштадот „Слобода“ стои статуа на Лајош Кошут, чија реплика може да се најде во Њујорк. На истиот плоштад се наоѓа Музејот на тапани, Цеглед е град со живописен џез живот, во кој се наоѓа и годишниот тапани и ударни гала, кој привлекува интерес од цела Унгарија, па дури и од странство.[2]

Сеќавањето на Лајош Кошут исто така е зачувано од Музејот Косут, како и од таканаречениот Балкон на Кошут - балконот на поранешниот хотел Зелено дрво во Братислава, од каде Кошут одржал говор пред унгарската револуција од 1848 година и која денес стои покрај калвинистичката црква Чегледе.

Градското собрание е изградено во еклектичен стил, одразувајќи го вкусот на почетокот на 20 век.

Лутеранската црква е изградена во неотичен стил, додека Католичката црква (Црква на благословот на Светиот крст) е класика.

Цеглед има пет средни училишта: средно училиште, средно училиште за трговија и туризам, средно граматичко училиште Лајош Кошут, средно стручно училиште за здравство и земјоделство, и Цеглед гимназија за информатика и економија.

Како и музичкото училиште Ференц Еркел.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Главниот пат број 4 го поминува Цеглед кон Будимпешта на северозападниот дел, а Дебрецен на исток, додека патот број 441 го поврзува градот со Кечкемет . Најблиската врска со автопат може да се достигне во близина на Албертирса , околу 15 километри северозападно од Чеглед, каде што поминува автопатот М5.

Градот има директна врска со Будимпешта преку воз, исто така, претставува точка на спојување на линиите Њиреѓхаза и Сегед.

Значајни жители[уреди | уреди извор]

 • Ерика Ксомор (1973), 
 • Ѓорѓи Ксорас (1928 - 2000), пливач во слободен стил
 • Ѓерги Черван (1959), политичар
 • Роналд Ерош (б), фудбалер
 • Петер Фаркас (б) 1987, фудбалер
 • Адам Хамар (б) 1987, фудбалер
 • Гергели Наѓ (1994), фудбалер
 • Иштван Паштор (1971), ракометар
 • Рајмонд Ториска (б), фудбалер
 • Јозеф Тот (1940 - 2013), географ

Близначки градови - збратимени градови[уреди | уреди извор]

Цеглед е збратимен со:

 • Romania меркуреа Циц, Романија
 • Romania Георгини, Романија
 • Romania Сфанту Георге, Романија
 • Romania Влахита, Романија
 • Romania Одорхеју Секуешц, Романија
 • Germany Милдорф, Германија
 • Germany Плауен, Германија
 • Hungary Васвар, Унгарија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Magyarország mezőgazdasága, 2013“ (PDF). Посетено на 7 October 2017.
 2. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-12-21. Посетено на 2016-10-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]