Дебрецин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Debrecen
Дебрецин
Знаме на Debrecen Дебрецин
Знаме
Грб на Debrecen Дебрецин
Грб
Прекар(и): Римскиот калвинист
Debrecen Дебрецин се наоѓа во Унгарија
Debrecen
Дебрецин
Координати: 47°31′47.89″ СГШ 21°38′20.97″ ИГД / 47.52997, 21.63916
Држава  Унгарија
Округ Хајду-Бихар
Управа
 • Градоначалник Лајош Коша
Површина
 • Вкупна 461,25 km2 (17,809 sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 206.225
 • Густина 442,53/km2 (114,610/sq mi)
Часовен појас CET (UTC1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 4000
Повик. бр. 52

Дебрецин[1] (унгарски: Debrecen) e вториот најголем град во Унгарија, помал само од столицата Будимпешта. Дебрецин е регионален центар на регионот Северна голема котлина, како и главен административен центар и главен град на округот Хајду-Бихар.

Име[уреди | уреди извор]

Градот за прв пат бил спомнат под името Дебрезун во 1235. Според некои теории името е од куманско потекло. На други јазици: англиски: Debrecen, Debreczen или Debrcczin, словачки: Debrecín, in романски: Debreţin, на германски: Debrezin.

Население[уреди | уреди извор]

Денеска (според податоците од 2009) во градот има население од околу 206,225 луѓе.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Населението според националност: (попис од 2001)

Населението според деноминација: (попис од 2001)

Побратимени градови[уреди | уреди извор]

Дебрецен е побратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. На македонски познат и како Дебрецен
  2. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]