Сетубал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сетубал
општина
Градот Сетубил со пристаништето.
Градот Сетубил со пристаништето.
Знаме на СетубалГрб на Сетубал
Координати: 38°31′27.5″N 8°53′33.4″W / 38.524306° СГШ; 8.892611° ЗГД / 38.524306; -8.892611Координати: 38°31′27.5″N 8°53′33.4″W / 38.524306° СГШ; 8.892611° ЗГД / 38.524306; -8.892611
Земја Португалија
ОбластСетубал
ПодобластPenínsula de Setúbal
ОкругСетубал
Околии5
Управа
 • ПретседателМарија дас Дорес Меира (CDU)
Површина
 • Вкупна230,33 км2 (8,893 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно118.166
 • Густина5,1/км2 (13/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Мреж. местоhttp://www.mun-setubal.pt
Заливот на Сетубал

Setúbal (португалски изговор: [sɨˈtuβaɫ] или португалски изговор: [sɨˈtuβɐɫ]) — град и општина во Португалија. Населението во 2014 година изнесувало 118.166, и површина од 230,33 км2 (88,9 квадратни милји). Самиот град имал 89.303 жители во 2001 година

Во времето на Ал-Андалуз, градот бил познат како Схетубал (Андалузиско - арапски: شطوبر [ʃetˤuːbɑr]). Во 19 век, пристаништето било наречен Свети Урбес на англиски јазик, и Сен Ив на француски јазик.

Општинскиот празник е 15 септември, со што се одбележува денот во 1860 година во која кралот на Португалија Педро V официјално го признал Сетубал како град.

Градски информации[уреди | уреди извор]

Статуа на сетубалскиот поет Мануел Марија Бароса ду Босаге во центарот на градот

Градот Сетубал се наоѓа на северниот брег на вливот на реката Садо, на околу 48 километри (30 милји) јужно од главниот град на Португалија, Лисабон. Тој е исто така седиште на општината Сетубал.

Во почетокот на 20-от век, Сетубал е најважниот центар на рибарската индустрија на Португалија, особено на сардините. Ниту една од многубројните фабрики не работат денес. Туризмот, врз основа на убавите и постојните природни услови плус одлични хотели, одморалишта и инфраструктура, е еден од најважните ценети ресурси на градот, како и поради неговата поврзаност со Садо (реката) од една страна и Атлантскиот Океан на другата. Градот исто така е поврзан со околниот брег на Арабида природен парк со ридови - кој нуди недопрена природа и прекрасни плажи на Атлантскиот Океан. Делфин колонијата била населувана по течението на реката Садо. Од другата страна на реката, на јужниот брег се наоѓа полуостровот на Троја, место со големи бели / златни песочни плажи каде што неодамна биле изградени неколку луксузни хотели и летувалишта. Полуостровот Троја може да биде забележан од градот, низ реката. Албаркуел, Фигуреиња, Галапос, Галапињос и Портињо де Арабида, кои се само некои од многуте плажи во градот, кој се наоѓаат во северниот брег на вливот, на самиот почеток на ридовите Арабида.

На главниот историски споменик на градот Сетубал е манастирот на Исус, од 15ти-век и црквата од 16- век, кој претставува еден од првите згради во португалскиот доцен готски стил познат како Мануеле.

Исто така од интерес е црквата Сао Јулиао, која исто така, со доцниот готски стил Мануеле, е и Кастело де Сао фелипе, од 17 век, и тврдината од 16-век која се наоѓа на северниот брег на реката Садо, каде што може да се надгледува градот. Тврдината била претворена во луксузен хотел (Пусада).

Анимацио Театро( театарот) де Сетубал е со седиште во Сетубал.

Население[уреди | уреди извор]

Население по години
1801184919001930196019811991200120112014
15,44215,06035,99050,45656,34498,366103,634113,934121,061118,428

Парохии[уреди | уреди извор]

Административно градот е поделен на 5- граѓански парохии и тоа (freguesias):

Граѓанските парохии во Сетубал пред 2013

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Setúbal
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 15.3
(59.5)
16.7
(62.1)
19.4
(66.9)
20.5
(68.9)
23.4
(74.1)
27.4
(81.3)
29.9
(85.8)
30.1
(86.2)
27.8
(82)
23.3
(73.9)
18.8
(65.8)
15.9
(60.6)
22.38
(72.28)
Сред. дневна °C (°F) 10.1
(50.2)
11.3
(52.3)
13.5
(56.3)
14.8
(58.6)
17.4
(63.3)
20.9
(69.6)
23.1
(73.6)
23.2
(73.8)
21.3
(70.3)
17.9
(64.2)
13.9
(57)
11.3
(52.3)
16.56
(61.81)
Прос. ниска °C (°F) 4.8
(40.6)
5.8
(42.4)
7.6
(45.7)
9.1
(48.4)
11.4
(52.5)
14.3
(57.7)
16.2
(61.2)
16.3
(61.3)
14.8
(58.6)
12.4
(54.3)
9.0
(48.2)
6.6
(43.9)
10.69
(51.24)
Прос. дожд мм (ин) 98.4
(3.874)
75.3
(2.965)
53.3
(2.098)
66.7
(2.626)
48.5
(1.909)
16.8
(0.661)
3.7
(0.146)
3.7
(0.146)
27.2
(1.071)
97.6
(3.843)
119.4
(4.701)
124.7
(4.909)
735.3
(28.949)
Извор: Instituto de Meteorologia[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, општината Сетубал имаше работна сила од 58.514 луѓе, меѓу кои 15,6% се невработени. Меѓу оние кои имаа работа, 1,6% работат во примарниот сектор, 24,9% во секундарниот сектор и 73,5% за терцијалниот сектор. Сетубал е познат по индустриите на целулоза, хартија, цемент, ѓубрива, пестициди, и други фитофармацевтски производи, како што е топлинска енергија, бродоградба и поправка на бродови, но и автомобилската монтажна индустрија од 1950 година со неколку познати производители кои работат за португалскиот пазар. Денес постојат само 3 имиња во моментов од производителите. На пристаништето на Сетубал има карго автопат од 6,058 милиони тони во 2012 година, што го прави еден од 4-ти најпрометните пристаниште во Португалија, со 7,4% од автопат на товарот во земјата.

Во 19 век, областа е позната по производство на морска сол. Свети Урбес е залив на солта, која била извезувана за Австралија во 1830 година.

Спорт[уреди | уреди извор]

Најпознат спортски клуб од градот е фудбалскиот клуб Виториа Сетубал (Vitória de Setúbal), формиран на 20 ноември 1910 година.

Познати жители и резиденти[уреди | уреди извор]

  • Диого Фернандес Переира, понекогаш се нарекува едноставно Diogo Фернандес беше навигатор на 16-от век. Diogo Фернандес бил првиот Европеец капетан во посета на островот Сокотра во 1503 и откривач на Mascarenes архипелаг (Реунион, Маурициус, и Родригес) во 1507. Тој исто така можеби е првиот Европеец кој пловел источно од островот Мадагаскар (' надворешниот пат ", во Источна Индија);
  • Мануел Марија Барбоса ду Босаге (1765-1805): забележлив сатиричен и класичен поет.
  • Луиза Тоди (1753–1833) : Класичен пејач.
  • Жозе Мурињо : фудбалски тренер
  • Жозе Травасос Валдез (1787–1862) : војник, политичар и премиер на Португал
  • Сабрина : Претставник на Португалија на Евросонг 2007 година
  • Лима де Фратеас (1927–1998) : Пртугалски сликар, илустратор,писател. Тој студирал во Ескола Супериор е Белас Артес де Лисабонat. Тој ислустрирал повеќе од 100 книги.

Меѓународни релации[уреди | уреди извор]

Сетубал е збратимен со :

Сетубал има меѓународна соработка со :

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Monthly Averages for Setúbal, Portugal (1981-2010)“. Instituto de Meteorologia. Посетено на 2012-08-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]