Католика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Католика
општина
Католика
Фонтана на Сирените
Фонтана на Сирените
Знаме на Католика
ЗемјаИталија
РегионЕмилија-Ромања
ПокраинаОбласт Римини (RN)
Управа
 • ГрадоначалникМариано Џенари
Површина
 • Вкупна5 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001200000012 м
Население (30-06-2017)
 • Вкупно17.228
 • Густина3,400/км2 (8,900/ми2)
ДемонимКатоличини
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.47841
Повик. бр.0541
Светец-заштитникПиј V
Слава30 април
Мреж. местоhttp://www.comune.cattolica.rn.it

Католика (ромањолски: Catòlga) е град и комуна во провинцијата Римини, Италија, со 16.233 жители заклучно со 2007 година.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Археолошките ископувања покажуваат дека областа веќе била населена во римско време.

Католика се издигнала како место за одмор за аџиите кои патувале на рутата Болоња-Анкона-Рим, на пат до светилиштето Лорето или до Свети Петар во Рим. Во 1500 година тој броел повеќе од дваесет таверни и гостилници. Само од втората половина на 19 век, рибарската индустрија станала актуелна во економијата на градот.

Еден од првите позабележителни посетители на плажата на Католика, бил Лусиен Бонапарта, братот на францускиот император, кој ја претпочитал неа наместо бучниот Римини, во 1823 година. Градот станал независна општина во 1896 година.

По завршувањето на Првата светска војна, туристичката индустрија станала доминантна.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Црквата Сан Аполинаре (13 век)
 • Кула Малатеста (1490)
 • Археолошки музеј
 • Галерија С. Кроче (16 век)
 • Стражарска кула (сега вклучена во затворена дискотека)
 • Ле Нави, Аквариум Католика

Луѓе[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Католика е збратимена со:

Настани[уреди | уреди извор]

 • Празникот на Стела Марис: рибарски бродови и фонголаи води во средината на морето, статуата на Богородица „Стела Марис“, по религиозна поворка.
 • Фестивалот на цвеќето: од 1950-тите, Католика е домаќин на шоу на цветни пазари со многу тезги по улиците на градот.
 • Розовата ноќ, прославена во градот покрај брегот од Католика до Беларија. Тоа е фестивал кој се слави во јуни-јули и е од последно време: можноста за сите продавници, барови и ресторани ги красат просториите во розова боја, со танцување на плажа и нуркање во морето на полноќ.
 • Саемот на античките вкусови на копното и морето, со локална дегустација на вино, содржи анимации и концерти.
 • Меѓународен мистеричен филмски фестивал на Католика (познат на италијански како Festival internazionale del giallo e del mistero di Cattolica, но меѓународно претежно познат по својата најчесто користена кратенка „MystFest“.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The World Gazetteer“. Архивирано од изворникот на 2013-01-05. Посетено на 2007-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]