Прејди на содржината

Кечкемет

Координати: 46°54′22″N 19°41′23″E / 46.90611° СГШ; 19.68972° ИГД / 46.90611; 19.68972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Kecskemét
Театарот Јозеф Катона
Театарот Јозеф Катона
Грб на Kecskemét
Координати: 46°54′01″N 19°41′30″E / 46.90037° СГШ; 19.69170° ИГД / 46.90037; 19.69170
Држава Унгарија
ОкругБач-Кишкун
Површина
 • Вкупна321,36 км2 (12,408 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно111.428
 • Густина336,96/км2 (87,270/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код6000
Повик. бр.76
Мреж. местоwww.kecskemet.hu

Кечкемет (на унгарски: Kecskemét) — град во Централна Унгарија, административен центар на округот Бач-Кишкун. Населението му е околу 108 000 луѓе, што го рангира на 8-то место по население во земјата (според податотците од 1996 година).

Кечкемет претставува стојалиште на железничката линија од Будимпешта за Сегед. Непосредно кај градот поминува товарна линија која го поврзува Кечкемет со главниот град на државата Будимпешта, како и со големиот регионален град Сегед, односно со српската граница.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

46°54′22″N 19°41′23″E / 46.90611° СГШ; 19.68972° ИГД / 46.90611; 19.68972