Сегед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сегед
Црква во градот.
Црква во градот.
Знаме на СегедГрб на Сегед
Сегед is located in Унгарија
Сегед
Сегед
Координати: 46°15′18″ N; 20°08′42″ E / 46.255° СГШ; 20.145° ИГД / 46.255; 20.145
Држава Унгарија
ОкругЧонград
Управа
 • ГрадоначалникД-р Лазло Ботка
Површина
 • Вкупна280,84 км2 (10,843 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно169.678
 • Густина604,2/км2 (15,650/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.62
Мреж. местоhttp://www.szegedvaros.hu/

Сегед (на унгарски: Szeged) — четвртиот најголем град во Унгарија, најголем град и регионален центар на Јужната голема котлина и административен центар на еден од 19-те окрузи на Унгарија, Чонград. Универзитетот на Сегед е еден од двата најпозната и најреномирани универзитети во Унгарија.

Население[уреди | уреди извор]

Денеска градот има околу 169678 жители. Еден е од ретките унгарски градови, каде што популацијата не се намалила, туку историски до ден денеска се зголемува.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Население според националност: (попис од 2001)

Религија[уреди | уреди извор]

Населениe според религија: (попис од 2001)

Стопанство[уреди | уреди извор]

Сегед е еден од главните центри на индустријата за прехранбени производи во Унгарија, најмногу познат по неговите пиперки, Сегед гулашот, и различните видови на салами како пик саламата.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Центарот на градот, Dóm tér („Катедралски плоштад“)
со главната црква.
Hungary-szeged-szabadteri.jpg Црква на Франките (готски стил, 15 век)
Водокулата Szeged Szent István tér víztorony 2006-11-16.jpg Кулата Домотор (13 век) Szeged-domotor.jpg
Музејот Ференк Мора Палатата Реок Szeged REÖK Palota facade 2.jpg
Сегед синагогата Szeged New Syna.jpg Градскиот хол во Сегед. Szeged-varoshaza-01.jpg
Националниот театар на Сегед Szeged002.jpg Гроф палатата (1913) Raichle03KJ.jpg
Црквата Минорит Музеј на валутата

Географија[уреди | уреди извор]

Сегед и реката Тиса.

Сегед е сместен во близина на јужната граница на Унгарија, во јужниот `дел на утоката на реката Марос, на двата брега на реката Тиса. Поради големиот ден на сончеви часови годишно, градот го има добиено прекарот Град на сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]