Бекешчаба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Békéscsaba
Бекешчаба
Воздушен поглед на градот.
Воздушен поглед на градот.
Знаме на Békéscsaba БекешчабаГрб на Békéscsaba Бекешчаба
Békéscsaba Бекешчаба is located in Унгарија
Békéscsaba Бекешчаба
Békéscsaba
Бекешчаба
Координати: 46°40′44″ N; 21°05′28″ E / 46.679° СГШ; 21.091° ИГД / 46.679; 21.091
Држава Унгарија
ОкругБекеш
Површина
 • Вкупна193,94 км2 (7,488 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно66.377
 • Густина342/км2 (890/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код5600
Повик. бр.66

Бекешчаба (унгарски: Békéscsaba, словачки: Békešská Čaba) — град кој се наоѓа во Унгарија, смештен во југоисточниот дел на земјата. Бекешчаба е административен центар на округот Бекеш.

Градот има население од 64.852 луѓе според пописот од 2008 година. Бекешчаба е главен центар на националното словачко малцинство во Унгарија.

Градот Бекешчаба од главниот град на државата, Будимпешта е оддалечен околу 220 километри југоисточно.

Градот се наоѓа во источниот дел на Панонската низинa. Градот нема река која што поминува низ него, но реката Кереш се наоѓа блиску до него - на само 10 км северно. Климата во градот е умерено континентална.

Население[уреди | уреди извор]

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Бекешчаба денеска има околу 64.000 луѓе, а бројот на населението опаѓа веќе 20 години. Некогашното бројно еврејско население целосно исчезнало во Втората светска војна.

Најголем дел од населението денеска го сочинуваат Унгарците (92%), но во градот се присутни и Словаците (6%).

Религија[уреди | уреди извор]

Според религијата Бекешчаба е доста хетерогена:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]