Илер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илер
Illertal-2008-12-29b.jpg
Настанокот на Илер (сликано од авион)
CountryГерманија
Слив
Главен изворСеверни Алпи
УстиеДунав
48°22′53″N 9°58′23″E / 48.38139° N; 9.97306° E / 48.38139; 9.97306Координати: 48°22′53″N 9°58′23″E / 48.38139° N; 9.97306° E / 48.38139; 9.97306
ТечениеДунавЦрно Море
Сливна повр.2,147 km2 (829 ми) [1]
Физички особености
Должина145.9 kм (90.7 ми) [1]
Проток
  • Просечен:
    90 m3/s (3,200 cu ft/s)
Илер на Ризницата

Илер (на германски: Iller, античко име Ilargus) — река во сојузните покраини Баварија и Баден-Виртемберг во Германија. Тоа е десна притока на Дунав, долга 146 километри. Настанува на устието на реките Брајтах, Стилах и Трзетах во близина на Оберстдорф во регионот Алгиу на Алпите, во близина на австриската граница. Од таму тече кон север, поминувајќи низ градовите Сонтофен, Именштат и Кемен.

Помеѓу Лаутрах во близина на Меминген и Улм, нејзиното течение ја формира границата помеѓу двете германски држави Баварија и Баден-Виртемберг во должина од околу 50 километри. Реката Илер се влева во Дунав во градот Улм.

Речниот слив на Илер има површина од 2.152 квадратни километри, со што таа е рангирана како седма од реките на Баварија со проток на вода, со просечна брзина од 75 кубни метри во секунда во Сенден, на кратко растојание од течението на Дунав. Моќта на реката се користи за производство на хидроелектрична енергија преку осум централи со вкупен нето капацитет од 51 MW.

По течението на Илер постои велосипедска патека, кој исто така е популарно место за сплаварење и пешачење.

  1. 1,0 1,1 Complete table of the Bavarian Waterbody Register by the Bavarian State Office for the Environment (xls, 10.3 MB)