Ипељ (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ипељ или Ипел ( унгарски: Ipoly , словачки: Ipeľ ) е река во Словачка и Унгарија . Ипељ извира во словенечки рудоорхории (Slovenské rudohorie) во Словачка.

Ипељ кај градот Ипољшаг, Унгарија

Тек на реката[уреди | уреди извор]

Ипељ извира во Словачка во подножјето на планината Ипељ. Вкупната должина на реката е 232,5 километри, од кои 140 километри ја чини границата меѓу Словачка и Унгарија. [1] Во Унгарија тоа влијае на градот Ипољтарноц, потоа унгарските градови Балашадџарат и Ифолагаг се свртуваат повторно кон југ и ја прават природната граница на Словачка и Унгарија. Таа поминува низ округот Ноград, потоа низ Бержењ и конечно во Соб во Унгарија, се влива во Дунав .

Tesmag-Kalvariarol-2007.jpg

Притоки:

Сливот на Ипељ
  • Шелмеце (Селмеце-патак)
  • Локош (Локос-патак)
  • Корпона (Корпона-патак)
  • Фекете виз (Фекете-виз)
  • Доброда (Добарода-патак)
  • Кеменце(Кеменце-патак)
Ipoly 2010-3.jpg

Во Унгарија, покрај брегот на Ипољ, отворен е национален парк наречен Национален парк Дунав-Ипољ, кој се протега на повеќе од 2.000 хектари.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Реке у Словачкој“ (ен). Сајт о Словачкој. конс. 22. 6. 2013.. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]