Монтевидео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монтевидео
Montevideo
The Plaza Independencia, Плоштад на независноста.
The Plaza Independencia, Плоштад на независноста.
Знаме на Монтевидео Montevideo
Знаме
Грб на Монтевидео Montevideo
Грб
Прекар(и): none
Гесло: Con libertad ni ofendo ni temo
Со слободата не се навредувам, не се плашам.
Местоположба на Монтевидео Montevideo
Координати: 34°53′S 56°10′W / 34.883° ЈГШ; 56.167° ЗГД / -34.883; -56.167Координати: 34°53′S 56°10′W / 34.883° ЈГШ; 56.167° ЗГД / -34.883; -56.167
ДржаваУругвај
Департмандепартман Монтевидео
Основан1726
ОсновачБруно Маурисио де Забала
Управа
 • општински интендентРикардо Ерлих
Надм. вис.&1000000000000004300000043 м
Население (2004)
 • Вкупно1,325,968
 • Ранг1
 • ДемонимМонтевидеано
поштенски код10000
Повик. бр.+02
Мреж. местоwww.montevideo.gub.uy

Монтевидео (шпански изговор: [monteβiˈðeo]) е најголем град, престолнина и главно пристаниште на Уругвај. Монтевидео воедно е единствениот град во државата со повеќе од милион жители. Официјалното име е Сан Фелипе и Сантјаго де Монтевидео (шпански: San Felipe y Santiago de Montevideo). Според Mercer Human Resource Consulting, Монтевидео го нуди најквалитетниот живот во Латинска Америка.[1][2][3] Градот е седиште на Римокатоличката епархија на Монтевидео.

Панорама на Монтевидео.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени
Починати

Клима[уреди | уреди извор]

Во Монтевидео владее суптропската клима со млаки и суви зими, топли и влажни лета, пролетни времиња со бури и без тропски циклони.

Климатски податоци за Монтевидео (Прадо) 1961–1990
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 42.8
(109)
40.3
(104.5)
38.4
(101.1)
36.7
(98.1)
32.0
(89.6)
27.4
(81.3)
29.8
(85.6)
30.8
(87.4)
32.0
(89.6)
35.8
(96.4)
38.2
(100.8)
40.8
(105.4)
42.8
(109)
Прос. висока °C (°F) 28.4
(83.1)
27.5
(81.5)
25.5
(77.9)
22.0
(71.6)
18.6
(65.5)
15.1
(59.2)
15.0
(59)
16.2
(61.2)
18.0
(64.4)
20.5
(68.9)
23.7
(74.7)
26.5
(79.7)
21.4
(70.5)
Сред. дневна °C (°F) 23.0
(73.4)
22.5
(72.5)
20.6
(69.1)
17.2
(63)
14.0
(57.2)
11.1
(52)
10.9
(51.6)
11.7
(53.1)
13.4
(56.1)
16.0
(60.8)
18.6
(65.5)
21.3
(70.3)
16.7
(62.1)
Прос. ниска °C (°F) 18.0
(64.4)
17.9
(64.2)
16.2
(61.2)
12.9
(55.2)
10.2
(50.4)
7.7
(45.9)
7.2
(45)
7.8
(46)
9.1
(48.4)
11.5
(52.7)
14.2
(57.6)
16.3
(61.3)
12.4
(54.3)
Најниска забележана °C (°F) 6.0
(42.8)
6.8
(44.2)
3.8
(38.8)
1.3
(34.3)
−2.0
(28.4)
−5.6
(21.9)
−5.0
(23)
−3.8
(25.2)
−2.4
(27.7)
−1.5
(29.3)
2.5
(36.5)
5.0
(41)
−5.6
(21.9)
Прос. врнежи мм (ин) 86.8
(3.417)
101.5
(3.996)
104.6
(4.118)
85.5
(3.366)
89.0
(3.504)
83.1
(3.272)
86.4
(3.402)
88.2
(3.472)
93.9
(3.697)
108.5
(4.272)
89.3
(3.516)
84.4
(3.323)
1.101,2
(43,354)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1,0 мм) 6 7 6 6 6 7 7 6 6 7 7 6 77
Прос. релативна влажност (%) 68 69 73 75 78 82 80 77 74 71 71 67 74
Сред. бр. сончеви часови месечно 294.9 230.6 222.8 179.6 164.2 129.7 139.7 164.4 182.3 239.0 248.9 285.3 2.481,4
Извор: Dirección Nacional de Meteorología (extremes 1901–1994)[5][6] Светска метеоролошка организација (подат. за врнежи)[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. See also La Nación Archived 2009-05-25 на Wayback Machine, Chilean newspaper article that mentions the three Latin American cities with highest quality of life according to the MHRC 2007 investigation.
  2. Montevideo, la mejor ciudad para vivir de América Latina Archived 2007-10-07 на Wayback Machine (Montevideo, the best town to live in Latin America) at Uruguayan newspaper La República (3 април 2007)(шпански)
  3. Article from the Café (шпански)
  4. „St. Petersburg in figures > International and Interregional Ties“. Архивирано од изворникот на 2009-02-24. Посетено на 2009-05-21.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име DNM1.
  6. „Estadísticas climatológicas : Estacion Meteorologica Prado“. Dirección Nacional de Meteorología. Посетено на March 26, 2013.
  7. „Светска метеоролошка информативна служба – Монтевидео“. Светска метеоролошка организација. Посетено на March 26, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]