Изар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изар
Isar
Isar River in the north of Munich.jpeg
Изар кај Минхен
Земја Германија, Австрија
Слив
Главен извор Ајскарлшпице, Алпи, Австрија.
47°22′29″ СГШ 11°24′43″ ИГД / 
1.160 м
Устие Дунав
48°48′11″ СГШ 12°58′35″ ИГД / 
Гол. на сливот ±9.000 км²
Физички особености
Должина 295 км
Проток
  • Просечен:
    175 м³/с

Изар (германски: Isar) — река во покраините Тирол (Австрија) и Баварија (Германија). Извира во венецот Карвендел на Алпите во Тирол. Навлегува во Германија кај Митенвалд и тече низ Бад Телц, Минхен и Ландсхут, па се влева во Дунав кај Дегендорф. Долга е 295 км и со тоа четврта по големина во Баварија, по Дунав, Ин и Мајна. Важи за втора најзначајна притока на Дунав во Германија, по Ин.

Географија[уреди | уреди извор]

Сливот на Изар опфаќа значаен дел од Алпите и делови од Карвендел на североисток кон Дунав, и потоа кон Црното Море. Зафаќа површина од преку 9.000 км². Поради зимските снегови на Алпите, реката е мошне полноводна на пролет, откако ќе се стопат. Просчениот истек изнесува 175 км³/с[1] и по тоа е слична на останатите средноголеми реки во Германија како Мозел, Лех и Мајна.

Најголеми притоки се Ампер и Лојзах, а има и повеќе помали, како Лојташ, Јахен, Дирах, Дорфен, Земпт и Пфетрах.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Средна вредност, MQ 1926/2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]