Изар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изар
Isar
Isar River in the north of Munich.jpeg
Изар кај Минхен
ЗемјаГерманија, Австрија
Слив
Главен изворАјскарлшпице, Алпи, Австрија.
47°22′29″N 11°24′43″E / 47.37472° N; 11.41194° E / 47.37472; 11.41194
1.160 м
УстиеДунав
48°48′11″N 12°58′35″E / 48.80306° N; 12.97639° E / 48.80306; 12.97639Координати: 48°48′11″N 12°58′35″E / 48.80306° N; 12.97639° E / 48.80306; 12.97639
Сливна повр.±9.000 км2
Физички особености
Должина295 км
Проток
  • Просечен:
    175 м³/с
Изар на Ризницата

Изар (германски: Isar) — река во покраините Тирол (Австрија) и Баварија (Германија). Извира во венецот Карвендел на Алпите во Тирол. Навлегува во Германија кај Митенвалд и тече низ Бад Телц, Минхен и Ландсхут, па се влева во Дунав кај Дегендорф. Долга е 295 км и со тоа четврта по големина во Баварија, по Дунав, Ин и Мајна. Важи за втора најзначајна притока на Дунав во Германија, по Ин.

Географија[уреди | уреди извор]

Сливот на Изар опфаќа значаен дел од Алпите и делови од Карвендел на североисток кон Дунав, и потоа кон Црното Море. Зафаќа површина од преку 9.000 км2. Поради зимските снегови на Алпите, реката е мошне полноводна на пролет, откако ќе се стопат. Просчениот истек изнесува 175 км2[1] и по тоа е слична на останатите средноголеми реки во Германија како Мозел, Лех и Мајна.

Најголеми притоки се Ампер и Лојзах, а има и повеќе помали, како Лојташ, Јахен, Дирах, Дорфен, Земпт и Пфетрах.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Средна вредност, MQ 1926/2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]