Географија на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географија на Германија
КонтинентЕвропа
РегионСредна и Западна Европа
Координати51°00′ N; 10°00′ E / 51.00° СГШ; 10.00° ИГД / 51.00; 10.00
Површина62. место
 • Вкупна357.022 км2
 • Земја&1000000000000976600000097,66 %
 • Вода2.34 %
Брег2.389 км
Граници3.714 км
Највисока точкаЦугшпице,
2962,06 м
Најниска точка- 3,54 м
Најдолга рекаРајна,
1.230 км
Најголемо езероБоденско Езеро
536 км2[1]
Климаумерена
Тереннизини на север; висорамнини во средината; Алпите на југ
Природни ресурсијаглен, лигнит, земен гас, железна руда, бакар, никел, ураниум, поташа, сол, градежни материјали, дрвена граѓа, обработливо земјиште
Природни опасностипоплави, земјотреси во Рајнската област-Пфалц, Северна Рајна-Вестфалија и Баден-Виртемберг, свлечишта

Координати: 51°00′ N; 10°00′ E / 51.00° СГШ; 10.00° ИГД / 51.00; 10.00

Германија е држава која се наоѓа во Средна и делумно во Западна Европа.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 357.026 км2, и според тоа се наоѓа на 61 место по големина во светот. Таа граничи на север со Северно Море, Данска, и Балтичко Море, на исток со Полска и Чешка, на југ со Австрија и Швајцарија, и на запад со Франција, Луксембург, Белгија и Холандија.

Главниот град Берлин е најголемиот во државата со околу 4.000.000 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според проценките од 2014 г., Германија брои околу 81.083.600 жители[2]. Густината на населеноста е 226 жители на квадратен километар.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во Германија е умерена со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими. Низ неа поминуваат реките Рајна, Дунав и Елба. Германија, всушност, е сместена на крстосниците на европските трговски и културни патишта.

Површина[уреди | уреди извор]

Германија е сместена во Западна и Средна Европа, и се граничи со Данска на север, Полска и Чешка на исток, Австрија и Швајцарија на југ, Франција и Луксембург на југозапад, и Белгија и Холандија на северозапад. Се протега претежно помеѓу 47° и 55° СГШ (крајот на Зилт) и и 16° ИГД. Територијата зафаќа површина од 357.021 км2, од кои 349.223 км2 се копно и 7.798 км2 вода. Со ова е седма земја по големина во Европа и 63-та во светот.[3]

Крајни точки[уреди | уреди извор]

Поморски поседи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.independent.co.uk/extras/travel/the-complete-guide-to-lake-constance-5333037.html
  2. „State & society - Current population - Population based on the 2011 Census - Federal Statistical Office (Destatis)“. destatis.de. 29 January 2015.
  3. „Германија“. Светска книга на факти на ЦИА. Централна разузнавачка агенција. 14 ноември 2006. Архивирано од изворникот на 2006-09-30. Посетено на 29 ноември 2006. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]