Авентофт

Координати: 54°53′N 8°49′E / 54.883° СГШ; 8.817° ИГД / 54.883; 8.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Авентофт

Aventoft

Црквата во Авентофт
Црквата во Авентофт
Црквата во Авентофт
Грб на Авентофт
Авентофт во рамките на Германија
Авентофт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Кристина Харксен
Основни податоци
Површина 14,47 км2
Надм. височина 1 м
Население 420 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25927
Повик. бр. 04664
Портал amt-suedtondern.de
Местоположба на Авентофт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°53′N 8°49′E / 54.883° СГШ; 8.817° ИГД / 54.883; 8.817

Авентофт (германски: Aventoft) — општина во округот Северна Фризија во покраината Шлезвиг-Холштајн, Германија. Оваа месност е најсеверната точка во континентална Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)