Берендорф (Северна Фризија)

Координати: 54°34′N 9°13′E / 54.567° СГШ; 9.217° ИГД / 54.567; 9.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берендорф
Берендорф во рамките на Германија
Берендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Јоханес Јенсен
Основни податоци
Површина 15,29 км2
Надм. височина 19 м
Население 563 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25850
Повик. бр. 04843
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Берендорф во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°13′E / 54.567° СГШ; 9.217° ИГД / 54.567; 9.217

Берендорф (германски: Behrendorf) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)