Штрукум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штрукум
Историска ветерница во Штрукум
Историска ветерница во Штрукум
Грб на Штрукум
Штрукум is located in Германија
Штрукум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Андреас Петерсен (WGS I)
Основни податоци
Површина 8,92 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.026 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал www.amnf.de
Местоположба на Штрукум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°35′N 9°0′E / 54.583° СГШ; 9.000° ИГД / 54.583; 9.000Координати: 54°35′N 9°0′E / 54.583° СГШ; 9.000° ИГД / 54.583; 9.000

Штрукум (германски: Struckum; дански: Strukum, севернофризиски: Strükem) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)