Прејди на содржината

Босбил

Координати: 54°49′32″N 8°51′47″E / 54.82556° СГШ; 8.86306° ИГД / 54.82556; 8.86306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Босбил
Грб на Босбил
Босбил во рамките на Германија
Босбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Петер Матизен
Основни податоци
Површина 6,33 км2
Надм. височина 3 м
Население 234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25899
Повик. бр. 04661
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Босбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°49′32″N 8°51′47″E / 54.82556° СГШ; 8.86306° ИГД / 54.82556; 8.86306

Босбил (германски: Bosbüll; дански: Bosbøl; севернофризиски:Bousbel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)