Фиел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фиел
Реката Арлау во Фиел
Реката Арлау во Фиел
Грб на Фиел
Фиел is located in Германија
Фиел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Ханс-Јес Хансен (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,95 км2
Надм. височина 22 м
Население 2.237 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25884
Повик. бр. 04843
Портал www.vioel.de
Местоположба на Фиел во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°34′14″N 9°11′2″E / 54.57056° СГШ; 9.18389° ИГД / 54.57056; 9.18389Координати: 54°34′14″N 9°11′2″E / 54.57056° СГШ; 9.18389° ИГД / 54.57056; 9.18389

Фиел (германски: Viöl; дански: Fjolde; севернофризиски јазик: Fjåål) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината е сместена на реката Арлау, околу 12 километри североисточно од Хузум и 30 километри југозападно од Фленсбург.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]