Виш (Северна Фризија)

Координати: 54°24′38″N 9°9′20″E / 54.41056° СГШ; 9.15556° ИГД / 54.41056; 9.15556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виш
Грб на Виш
Виш во рамките на Германија
Виш
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Ханс-Вернер Петерсен (WGW)
Основни податоци
Површина 3,05 км2
Надм. височина 15 м
Население 118 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25876
Повик. бр. 04884
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Виш во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°24′38″N 9°9′20″E / 54.41056° СГШ; 9.15556° ИГД / 54.41056; 9.15556

Виш (германски: Wisch; дански: Visk; севернофризиски: Väsk) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)