Прејди на содржината

Лангенес

Координати: 54°38′24″N 8°36′6″E / 54.64000° СГШ; 8.60167° ИГД / 54.64000; 8.60167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангенес
Поглед на островот Лангенес
Поглед на островот Лангенес
Поглед на островот Лангенес
Лангенес во рамките на Германија
Лангенес
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Пелворм
Градоначалник Бој Петер Андресен
Основни податоци
Површина 11,57 км2
Надм. височина 1 м
Население 129 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25863
Повик. бр. 0 46 84
Портал www.langeness.de
Местоположба на Лангенес во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°38′24″N 8°36′6″E / 54.64000° СГШ; 8.60167° ИГД / 54.64000; 8.60167

Лангенес (германски: Langeneß; дански: Langenæs, севернофризиски Nees) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се состои од хализите (островите) Лангенес и Оланд. Пред поплавата во 1634 година, двата острови биле директно поврзани.

Самиот Лангенес има 16 „варфтен“ (вештачки подигнати ридови) и е најголем халиг. Има околу 100 жители и 58 домаќинства. На него се наоѓа основно училиште и информациски центар кој обезбедува информации за националниот парк и Ваденското Море кај Петерсварф. Железница го поврзува со копното кај Дагебил преку Оланд. Исто така, ферибот обезбедува дневна врска со копното.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]