Тришен

Координати: 54°03′34″N 08°41′00″E / 54.05944° СГШ; 8.68333° ИГД / 54.05944; 8.68333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тришен
Trischen
Островот Тришен со устието на реката Елба
Географија
МестоВаденско Море
Координати54°03′34″N 08°41′00″E / 54.05944° СГШ; 8.68333° ИГД / 54.05944; 8.68333
Површина1,8 км2
Должина2,9 км
Ширина1,5 км
Највисоко издигнување0 м
Управување
Покраина Шлезвиг-Холштајн
ОкругДитмаршен
Демографија
Населениененаселен
Дополнителни податоци
Мреж. местоtrischen.de/
Лујзенхоф (историски град)


Тришен (германски: Trischen) — ненаселен остров во Мелдорфскиот Залив, околу 14 километри од брегот на Дитмаршен во Северното Море во северна Германија. Островот припаѓа на општината Фридрихског и е единствено посетуван од луѓе од март до октомври од чуварите на птици од.

Тришен е посетуван од птиците како место за одмор и за размножување. До 100.000 птици од различни видови, како што се гусковидна патка, црвен свиркач или обичен свиркач, се појавуваат на островот и во соседното Ваденско Море. Од 1985 година е дел од зоната на Националниот парк Ваденско Море.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]