Утхерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Утхерн
Uthörn
Утхерн погледнат од јужниот брег на „Кенигсхафен“
Географија
МестоКенигсхафен, Ваденско Море, Германски Залив
Координати55°2′10″N 8°25′50″E / 55.03611° СГШ; 8.43056° ИГД / 55.03611; 8.43056
АрхипелагСевернофризиски Острови
Површина0,13 км2
Должина780 м
Ширина240 м
Брегова линија1.800 м
Највисоко издигнување4,1 м
Највисока точкадина
Управување
Покраина Шлезвиг-Холштајн
ОкругСеверна Фризија
Демографија
Население0
Дополнителни податоци
заштитена област


Утхерн (германски: Uthörn) — мал германски остров во близина на Зилт во округот Северна Фризија и со тоа најсеверен остров веднаш зад Зилт. Припаѓа на општината Лист.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот се наоѓа во т.н. „Кенигсхафен“ (Кралско пристаниште), залив на источниот брег на Зилт, кој е свртен кон плитките плимни рамнини на Ваденското Море. Утхерн се наоѓа северно од Лист, неколку километри од полуостровот „Елбоген“ (Ellbogen) на Зилт, што всушност е најсеверен дел на Германија.

Утхерн е скоро 800 метри долг и до 240 метри широк, неговата област зафаќа околу 13 ха. Островот е релативно млад, откако се развил од песочен брег, кој поради насоката на ветерот од Зилт пораснал до височина од околу 4,10 метри над морето и не е повеќе потопуван во текот на високата плима. Се верува дека растот на Утхерн ќе продолжи и во иднина.

На островот главно се сретнува трева која расте на дините.

Заштита[уреди | уреди извор]

Утхерн се наоѓа само неколку метри оддалечен од брегот на Зилт и до него може да се стигне пешки преку плиткото море. Но, бидејќи обезбедува место за одмор и гнездење на ретки и загрозени морски птици и се наоѓа во рамките на Националниот парк Ваденско Море, до него може да се дојде само со специјална дозвола.

Наводи[уреди | уреди извор]