Мемерт

Координати: 53°38′17″N 6°53′03″E / 53.63806° СГШ; 6.88417° ИГД / 53.63806; 6.88417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мемерт
Memmert
Мемерт во 2010 г.
Географија
МестоСеверно Море
Координати53°38′17″N 6°53′03″E / 53.63806° СГШ; 6.88417° ИГД / 53.63806; 6.88417
АрхипелагИсточнофризиски Острови
Површина5,17 км2
Управување
Демографија
Население0


Мемерт (германски: Memmert) — мал источнофризиски остров и слободна област во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Островот се наоѓа во близина на северниот брег на Германија, со површина од 5,17 км2.[1] Мемерт се наоѓа југозападно од Јист и источно од Боркум во Источна Фризија.

Островот е ненаселен и на него се наоѓа само една куќа за поддршка на дивиот свет.[2] Понекогаш, некои гости од соседните острови го посетуваат Мемерт. Службено, островот е прогласен за заштитено подрачје.

Име[уреди | уреди извор]

Значењето на името не е сигурно. На старите карти, островот е означен како „де Мем“ (de Meem). Можно е Мемерт да доаѓа од светецот Мамерт, по кој бил именуван еден брод, кој се насукал на островот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „What玸 Memmert Island?“. armin-rose.de.
  2. „Ostfriesisches Wattenmeer (Waddensee National Park - Lower Saxony)“. birdforum.net.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]