Прејди на содржината

Ам Гросен Роде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на областа во округот Волфенбител
Ам Гросен Роде

Ам Гросен Роде (германски: Am Großen Rhode)) — слободна област во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Областа има површина од 5,79 км2[1] поделена на два еднакви делови од општината Кнајтлинген. Покрај со нејзе, се граничи со општината Шепенштет (на исток и на југ), со општината Еркероде (на запад) и со ексклавата на општината Ефесен (на север) во истиот округ, како и со слободната област Кенигслутер во округот Хелмштет (исто така на север).

Слободната област е ненаселена. Од статистички причини се води под бројот 03 1 58 501.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]