Прејди на содржината

Гартов (слободна област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на округот во округот Лихов-Даненберг

Гартов (германски: Gartow) — слободна област во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Областа има површина од 50,94 км2. Областа е заокружена од општините Гартов и Горлебен на север, со општината Требел на запад и со општината Прецеле на југ во истиот округ. На југ и југоисток се граничи со окрузите Алтмарк Залцведел и Штендал во сојузната покраина Саксонија-Анхалт.

Слободната област е ненаселена. Во рамките на областа се наоѓа населените енклави „Населба Прецеле“ и „Вирл“, кои претставуваат делови на општината Прецеле. Енклавите Фалкенмор, Рондел и Руксмор се дел на општината Гарнов.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1975 година избувнал силен пожар во Линебуршкото Поле при што биле уништени 5000 хектари шума. На делови од изгорената и никогаш непошумената област се создал голетот Немицер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Falk-Reimar Sänger: Landkreis Lüchow-Dannenberg. In: Denkmaltopographie Bundesrepublik Deutschland. Baudenkmale in Niedersachsen. Band 21, Friedrich Vieweg & Sohn, Braunschweig 1986, ISBN 3-528-06206-1, Seite 45 und 49