Требел (Вендланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Требел
Селската црква во Требел
Селската црква во Требел
Требел is located in Германија
Требел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Градоначалник Волфганг Вигрефе (UWG)
Основни податоци
Површина 66,44 км2
Надм. височина 17 м
Население 983 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29494
Повик. бр. 05848
Портал www.trebel.de
Местоположба на Требел во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 53°00′0″N 11°19′0″E / 53.00000° СГШ; 11.31667° ИГД / 53.00000; 11.31667Координати: 53°00′0″N 11°19′0″E / 53.00000° СГШ; 11.31667° ИГД / 53.00000; 11.31667

Требел (германски: Trebel) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Требел се состои од следниве места:

 • Динше
 • Геделиц
 • Грос Брезе
 • Клауце
 • Липе
 • Марлебен
 • Немиц
 • Панеке
 • Тобринген
 • Требел
 • Фазентин

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]