Ној Дархау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ној Дархау
Црквата во Ној Дархау
Црквата во Ној Дархау
Ној Дархау во рамките на Германија
Ној Дархау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Месни единици 9
Градоначалник Клаус-Петер Деде (СДП)
Основни податоци
Површина 22,62 км2
Надм. височина 17 м
Население 1.440 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29490
Повик. бр. 05853
Местоположба на Ној Дархау во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 53°14′0″N 10°53′0″E / 53.23333° СГШ; 10.88333° ИГД / 53.23333; 10.88333Координати: 53°14′0″N 10°53′0″E / 53.23333° СГШ; 10.88333° ИГД / 53.23333; 10.88333

Ној Дархау (германски: Neu Darchau) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ној Дархау се наоѓа на левиот брег на реката Елба, околу 15 километри низводно од Хицакер и 12 километри низводно од Блекеде. Местото се наоѓа околу 35 километри источно од градот Линебург. Директно спроти Ној Дархау, на десниот брег на реката Елба, се наоѓа селото Дархау (во општината Амт Нојхаус, округ Линебург).

Општината се наоѓа во Природниот парк Елбхеен-Вендланд и делумно во Биосферниот резерват Долносаксонска Елбталауе.[2] Низ општината тече Миленбах, кој се влева во Елба.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ној Дархау се состои од следниве девет места:

 • Дарцау
 • Дретем
 • Глиниц
 • Катемин
 • Клајн Кирен
 • Ној Дархау
 • Кварштет
 • Замац
 • Шуцшур

Исто така, постои имотот Дарцауер Миле.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. http://www.umwelt.niedersachsen.de/live/live.php?navigation_id=2537&article_id=8745&_psmand=10[мртва врска] Interaktive Karte des Biosphärenreservats Niedersächsische Elbtalaue. Website des Niedersächsischen Ministeriums für Umwelt und Klimaschutz. Besucht am 1. August 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]