Берген на Думе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берген на Думе
Главната улица низ местото
Главната улица низ местото
Главната улица низ местото
Грб на Берген на Думе
Берген на Думе во рамките на Германија
Берген на Думе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Месни единици 8
Градоначалник Хајдемари Шулц (независен)
Основни податоци
Површина 25,48 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.413 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29468
Повик. бр. 05845
Портал www.bergen-dumme.de
Местоположба на Берген на Думе во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 52°53′0″N 10°58′0″E / 52.88333° СГШ; 10.96667° ИГД / 52.88333; 10.96667Координати: 52°53′0″N 10°58′0″E / 52.88333° СГШ; 10.96667° ИГД / 52.88333; 10.96667

Берген на Думе (германски: Bergen an der Dumme) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Полапското име на Берген е Тјорска (Tjörska), што веројатно потекнува од тјора со значење „гора“ на словенските јазици.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Берген на Думе се наоѓа во југозападниот дел на областа Вендланд. Се наоѓа јужно од Дравен на јужниот раб од природниот парк Елбхеен-Вендланд и низ еден нејзин дел тече потокот Вустровер Думе, притока на Јецел.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Берген на Думе се состои од следниве места:

  1. Банцау
  2. Белау
  3. Берген на Думе
  4. Јигел
  5. Малслебен
  6. Нинберген, до 16 март 1936 г. познато како Ниндорф кај Берген[2]
  7. Шпитал
  8. Венинген

Околу 80% од населението живее во средиштето на општината.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Statistik des Deutschen Reichs, Band 450: Amtliches Gemeindeverzeichnis für das Deutsche Reich, Teil I, Berlin 1939; Seite 265

Надворешни врски[уреди | уреди извор]