Даненберг (Елба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даненберг (Елба)

Dannenberg (Elbe)

Старото Градско собрание
Старото Градско собрание
Старото Градско собрание
Грб на Даненберг (Елба)
Даненберг (Елба) во рамките на Германија
Даненберг (Елба)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Градоначалник Гинтер Фос
Основни податоци
Површина 76,31 км2
Надм. височина 14 м
Население 8.117 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29451
Повик. бр. 05861
Портал www.dannenberg.de
Местоположба на градот Даненберг (Елба) во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 53°05′0″N 11°05′0″E / 53.08333° СГШ; 11.08333° ИГД / 53.08333; 11.08333Координати: 53°05′0″N 11°05′0″E / 53.08333° СГШ; 11.08333° ИГД / 53.08333; 11.08333

Даненберг (службено наречен: Даненберг (Елба); германски: Dannenberg) — помал град во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Елба, околу 30 километри северно од градот Залцведел и 50 километри југоисточно од градот Линебург. Градот се наоѓа на германскиот пат на фахверкот.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Елбталауе.

Географија[уреди | уреди извор]

Поглед на градот со двете знаменитости, црквата „Св. Јован“ и кулата „Валдемар“

Местоположба[уреди | уреди извор]

Даненберг се наоѓа на реката Јецел близу нејзиниот влив во реката Елба, во средиште на природните области Вендланд и Алтмарк, долината на Елба и Линебуршкото Поле. Околу Даненберг се наоѓа биосферниот резерват на УНЕСКО Долносаксонска Елбталауе. Иако градот (најмалку до општинската реформа од 1972 г.) не се наоѓа директно на реката Елба, го носи додатокот Елба, за да се разликува од другите истоимени места.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Градот Даненберг се граничи со шест општински единици од општинската заедница Елбталауе. Тоа се општините Дамнац (североисток), Гусборн (исток), Јамелн (југ), Карвиц (запад), Герде и градот Хицакер (обата северозапад). На север од градот, во местото Пенкефиц, Даненберг се граничи со општината Амт Нојхаус од округот Линебург.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Даненберг се состои од 28 единици по спроведената општинска реформа од 1972 година. Дополнително постојат пет имоти.

 • Брезе во Марш
 • Бикау
 • Дамбек
 • Даненберг
 • Грос Хајде
 • Гимзе
 • Клајн Хајде
 • Липехефен
 • Лигау
 • Небенштет
 • Ној Трам
 • Ништет
 • Пенкефиц
 • Писелберг
 • Прабшторф
 • Пределсау, до 16 март 1936 г. познато како Предел[2]
 • Присер
 • Рикау
 • Рискау
 • Шафхаузен
 • Шмарзау
 • Зедорф
 • Зајбрух
 • Зофен
 • Шплитау
 • Штрец
 • Трам
 • Трипкау

Имоти

 • Населба Брезе
 • Ној Лебин
 • Пермкехоф
 • Хоф Рикау II
 • Штрахауер Рад

Историја[уреди | уреди извор]

Историјата на градот започнала со изградбата на замокот (првпат споменат во 1153 година) во текот на владеењето на Волрад I, гроф на Даненберг (1153–1169), кој имал за задача да ја насели и обезбеди територијата од страна на војводата Хајнрих Лавот.

Полапските имиња на Даненберг се Вајдарс (Weidars) и Војкам (Woikam).

Политика[уреди | уреди извор]

Плоштадот Кумаркт со поглед кон поранешната зграда на противпожарната бригада
Улицата Ланге Штрасе во градот

Градот Даненберг припаѓа на покраинскиот круг бр. 48 Елба и во сојузниот круг бр. 38 Лихов-Даненберг - Линебург.[3][4]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 23 избрани членови.[5]

CDU Зелени SPD ЗОЛи UWG Граѓанска листа Вкупно
2016 8 3 4 2 3 3 23 места

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот Даненберг е Гинтер Фос.

Сите градоначалници од 1945 година:

 • 1945–1946: Вилхелм Ордас
 • 1946–1949: Херман Штраус
 • 1949–1968: Вили Копс (CDU)
 • 1968–1972: Зигфрид Абрахам (SPD, подоцна CDU)
 • 1972–1984: Валтер Ешрих (CDU)
 • 1984–1991: Херман Предел (CDU)
 • 1991–2001: Бернард Фатман (SPD)
 • 2001–2010: Петер Зелбер (CDU)
 • 2010–2011: Гинтер Фос (независен, Група Фос/CDU)
 • 2011–2016: Елке Мундхенк (Сојуз 90/Зелени)
 • од 2016: Гинтер Фос

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Даненберг бил збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Statistik des Deutschen Reichs, Band 450: Amtliches Gemeindeverzeichnis für das Deutsche Reich, Teil I, Berlin 1939; S. 265.
 3. Landtagswahlkreise ab 16. Wahlperiode. Wahlkreiseinteilung für die Wahl zum Niedersächsischen Landtag. Anlage zu § 10 Abs. 1 NLWG, p. 4. (pdf Архивирано на 25 јули 2011 г.; 87 kb).
 4. Beschreibung der Wahlkreise. Anl. zu § 2 Abs. 2 Bundeswahlgesetz. In: Achtzehntes Gesetz zur Änderung des Bundeswahlgesetzes. Anl. zu Artikel 1. Bonn 18. März 2008, p. 325. (pdf Архивирано на 25 јули 2011 г.; 200 kb).
 5. Предлошка:Webarchiv

Надворешни врски[уреди | уреди извор]