Јамелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јамелн
Селската црква во Брезеленц
Селската црква во Брезеленц
Јамелн is located in Германија
Јамелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Месни единици 10
Градоначалник Удо Шперлинг
Основни податоци
Површина 35,84 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.101 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29479
Повик. бр. 05864
Местоположба на Јамелн во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 53°02′32″N 11°04′43″E / 53.04222° СГШ; 11.07861° ИГД / 53.04222; 11.07861Координати: 53°02′32″N 11°04′43″E / 53.04222° СГШ; 11.07861° ИГД / 53.04222; 11.07861

Јамелн (германски: Jameln) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Јамелн се состои од следниве десет места:

 • Брезе им Брухе
 • Брезеленц
 • Бројстијан
 • Јамелн
 • Лангенхорст
 • Мелфин
 • Платенлазе
 • Тајхлозен
 • Фолкфин
 • Вибезе
  • Хоелуфт
  • Јамелнер Миле
  • Крамиле

Исто така, постојат имотите Хоелуфт, Јамелнер Миле и Крамиле.

Административното седиште на општината е во Брезеленц со околу 450 жители.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Математичарот Бернхард Риман (1826–1866) — роден во Брезеленц.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]