Прецеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прецеле
Селската црква во Прецеле
Селската црква во Прецеле
Прецеле is located in Германија
Прецеле
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Гартов
Месни единици 3
Градоначалник Фридрих-Вилхелм Шредер (FLGP)
Основни податоци
Површина 41,51 км2
Надм. височина 26 м
Население 431 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29491
Повик. бр. 05848
Местоположба на Прецеле во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 52°58′0″N 11°24′0″E / 52.96667° СГШ; 11.40000° ИГД / 52.96667; 11.40000Координати: 52°58′0″N 11°24′0″E / 52.96667° СГШ; 11.40000° ИГД / 52.96667; 11.40000

Прецеле (германски: Prezelle) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Прецеле се наоѓа непосредно на југозападниот раб од Гартовер Форст, околу десет километри јужно од реката Елба.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Прецеле се состои од следниве места:[2]

  • Прецеле со Населба Прецеле и Вирл (повеќе шумски куќи)
  • Ломиц
  • Ланце

Населба Прецеле и Вирл се две ексклави, кои се наоѓаат во рамките на слободната област Гартов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „Gemeinde Prezelle“. Гартов (општинска заедница). Посетено на 2012-07-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]